Gruntowne korzyści

Autor: Ceresit

  • PDF

    Utwórz PDF

  • Drukuj

    Drukuj

  • Zgłoś problem

    Zadaj pytanie

Preparat gruntujący CT 17 Transparent to nowy produkt do prac wykończeniowych, polecany zwłaszcza do wnętrz. Jest bezbarwny, a więc neutralny dla białych gładzi i farb. Nie powoduje także żadnych przebarwień. Transparentność nie jest jednak jego jedyną zaletą.

Proces gruntowania to preludium do wielu prac wykończeniowych. Od niego zaczynamy szpachlowanie, tynkowanie, malowanie, tapetowanie czy układanie płytek. Z preparatami gruntującymi wiążemy duże nadzieje. Mają zmniejszyć nadmierną chłonność podłoża, związać drobne, luźne cząstki znajdujących się na nim zanieczyszczeń oraz poprawić przyczepność nakładanych warstw.

Dzięki gruntowaniu zyskujemy nie tylko doskonałą przyczepność do podłoży, ale i pewność, że nie popękają one i nie będą się łuszczyć. Znacząco zmniejszymy również zużycie materiałów wykończeniowych. Należy jednak pamiętać, że środków gruntujących jest wiele i powodzenie prac zależy od wyboru odpowiedniego preparatu.

 

Parametry pod lupą

Wśród preparatów gruntujących znajdziemy lepsze i gorsze produkty. Często trudno ocenić ich jakość, zwłaszcza gdy się ich wcześniej nie stosowało. Te, których już używaliśmy, tylko pozornie mogą spełniać nasze wymagania. Tanie, powszechnie wykorzystywane preparaty zawierają zaledwie 1–2% substancji czynnej. Środek gruntujący o dobrych parametrach użytkowych, niezależnie od rodzaju, powinien mieć w swoim składzie co najmniej 10–12% stałych cząstek wiążących.

 

Pełna ochrona bieli

Gruntując podłoże przed naniesieniem cienkiej warstwy gładzi lub przed malowaniem, liczymy na to, że na białych bądź jasnych powierzchniach nie pojawią się później żadne przebarwienia. Preparat gruntujący, owszem, pozwala odizolować plamy i zacieki, ale tylko te niezbyt intensywne – nie będą wtedy przebijać na powierzchnię gładzi lub farby. Problem jednak w tym, że pewne środki gruntujące są delikatnie zabarwione na żółto, różowo czy niebiesko. Dzięki temu łatwiej ocenić, które fragmenty ścian lub sufitów zostały już zagruntowane, a które jeszcze nie. Niestety, kolor gruntu bywa na tyle intensywny, że widać go później spod białej warstwy gładzi. Nie trzeba tłumaczyć, że to bardzo niepożądane zjawisko. Aby go uniknąć, powinno się używać preparatu całkowicie transparentnego, czyli bezbarwnego.

Dotychczas oferowany grunt Ceresit CT 17 Profi jest żółtawy. Można więc stosować go tam, gdzie kolor nie ma większego znaczenia – pod wylewki, tynki cementowe lub pod farby o zdecydowanych, mocnych barwach.

Nowy preparat z rodziny CT 17 jest – jak już wspomniano – transparentny, a jednocześnie tak samo skuteczny, jak grunty zabarwione. Warto go zatem wybrać, gdy planujemy wykańczanie pomieszczeń śnieżnobiałymi gładziami i farbami.

 

Mocne strony nowego preparatu

Grunt CT 17 Transparent, który po wyschnięciu tworzy bezbarwną powłokę, służy do powierzchniowego wzmacniania wszelkich łatwo nasiąkających płaszczyzn. Sprawdza się nakładany pod różnego rodzaju tynki, farby, tapety, betony, jastrychy, wylewki na podłoża ogrzewane. Nadaje się do stosowania zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Wzmacnianie powierzchni to jedna z licznych zalet tego preparatu. Zmniejsza on również nasiąkliwość podłoża, co zapobiega zbyt szybkiemu wysychaniu nakładanych materiałów wykończeniowych. Ponadto, poprawia przyczepność, ułatwiając nanoszenie kolejnych warstw. Jest to grunt szybkoschnący, dzięki czemu pozwala znacznie przyspieszyć prace. W przypadku klejenia płytek na podłożu cementowym lub cementowo-wapiennym już 15 min po aplikacji można przejść do kolejnego etapu robót.

 ct 17

Zdrowie i bezpieczeństwo

W przypadku niektórych preparatów gruntujących rodzą się obawy, że nie są one całkowicie obojętne dla naszego zdrowia i to nie tylko w chwili aplikacji, ale również długo po jej zakończeniu. Ceresit CT 17 Transparent nie wydziela szkodliwych substancji, co poświadcza oznaczenie Emicode w klasie EC 1. Można je znaleźć na opakowaniu. Oznaczenie jest przyznawane przez niemiecki instytut GEV tym produktom chemii budowlanej, które nie zawierają żadnych szkodliwych substancji, mogących zagrażać samopoczuciu i zdrowiu użytkowników. Można mieć więc całkowitą pewność, że tak wyróżnione wyroby nie wydzielają związków rakotwórczych, a emisja lotnych związków organicznych utrzymana jest na bezpiecznym poziomie.

 

Zasady gruntowania

Nakładanie gruntu powinno się odbywać zgodnie z pewnymi zasadami. Oto najważniejsze z nich:
- aby gruntowanie było skuteczne i trwałe, powierzchnię należy dokładnie oczyścić, usuwając wszelkie odspajające się warstwy czy tłuste plamy;

- grunt należy aplikować przy użyciu pędzla lub wałka;

- preparat gruntujący najlepiej stosować w temperaturze powyżej 5°C;
- istotne jest odpowiednie przygotowanie produktu, dlatego przed jego użyciem trzeba kilkakrotnie wstrząsnąć opakowaniem;
- w przypadku gruntowania bardzo chłonnych i słabych podłoży preparat można rozcieńczyć czystą wodą w proporcji 1:1;
- kolejne warstwy preparatu powinno się nanosić bez rozcieńczenia, metodą „mokre na mokre”, a o ich liczbie decyduje chłonność podłoża.

 ct 17

Najważniejsze właściwości gruntów

Rynek oferuje ogromną liczbę preparatów do gruntowania. Ich dobór do charakteru planowanych prac wykończeniowych warunkuje trwały efekt. Często to środki bardzo specjalistyczne, które można pogrupować ze względu na ich właściwości. W pracach budowlanych i wykończeniowych wykorzystuje się raptem kilka. Poznajcie najważniejsze z nich:

Grunty ograniczające chłonność – zmniejszają i wyrównują chłonność podłoża. Stosowane są w większości prac wykończeniowych. Dzięki nim podłoże nie odciąga wilgoci z wykorzystywanych materiałów, co powodowałoby ich zbyt szybkie schnięcie i w efekcie osłabienie wytrzymałości mechanicznej oraz przyczepności.

Grunty zwiększające przyczepność – mają w składzie wypełniacz w postaci drobnego kruszywa. Zapewnia ono szorstkość zagruntowanej powierzchni i tym samym poprawia przyczepność klejów lub zapraw tynkarskich.

Grunty wzmacniające podłoże – często nazywane głęboko penetrującymi. Stosuje się je na podłoża stare, remontowane, najczęściej na wylewki betonowe lub tynki cementowo-wapienne. Istotą ich działania jest głęboka penetracja podłoża i związanie słabego materiału żywicą zawartą w produkcie. Aby otrzymać taki efekt, do przygotowania preparatu stosuje się emulsje o bardzo drobnych cząsteczkach, często o wymiarach nanometrycznych. Środki wzmacniające podłoże w pewnym stopniu również ograniczają i wyrównują jego chłonność oraz zmniejszają tendencję
do pylenia. Polepszają ponadto przyczepność zapraw.

Grunty odcinające – ich zadaniem jest zablokowanie przepływu pary wodnej od strony podłoża.

 

Zdaniem profesjonalistów

Wielu wykonawców używa gruntu CT 17 Transparent do prac malarskich. Ja również, ale dodatkowo bardzo cenię sobie jego transparentność podczas mocowania płytek. Ostatnio np. układałem wyjątkowe, hiszpańskie płytki elastyczne o grubości 3 mm, w przypadku których nie stosuje się fugi. Spomiędzy elementów przebija więc warstwa kleju. Ten jest bardzo jasny i nakładany wyjątkowo cienką warstwą. Zwykły grunt raczej rzucałby się w oczy – zamiast jasnych przestrzeni między płytkami widać byłoby ciemnoszare podłoże, a nie o taki efekt chodziło. Podobnie jest w sytuacji, gdy trzeba układać panele 3D, między którymi nie robi się tradycyjnych fug. Po CT 17 Transparent sięgam również dlatego, że znakomicie wzmacnia podłoże, wiąże wszelkie pyły i nie powoduje później odklejania się warstw farb lub kleju. Trzeba się jednak pilnować, by nie nałożyć go zbyt dużo, ponieważ wtedy powstanie na podłożu błyszcząca, szklista warstwa, co uniemożliwi dalsze wykańczanie. Podczas malowania ścian dodaję grunt wprost do farby, dzięki czemu nie muszę już gruntować. Ponieważ produkt jest bezbarwny, nie zmienia koloru powierzchni. Na koniec dodam, że w stosunku do jakości CT 17 Transparent ma korzystną cenę.

Paweł Partyka, wykonawca indywidualny, uczestnik programu Ceresit PRO

 

Preparat gruntujący CT 17 Transparent stosuję przede wszystkim przed wykonywaniem wylewek samopoziomujących, aby w ten sposób ograniczyć chłonność podłoża. Uważam, że ten środek jest wręcz idealny do takich prac. Ma trzy ogromne zalety. Przede wszystkim świetnie wzmacnia podłoże.
W dużym stopniu poprawia też przyczepność wylewek oraz zapobiega zbyt szybkiemu schnięciu zapraw. Jestem wnikliwym obserwatorem i nie doszukałem się jeszcze w tym produkcie żadnych wad. Mam nadzieję, że tak pozostanie.

Paweł Muniak, wykonawca indywidualny, uczestnik programu Ceresit PRO

7 komentarzy do Gruntowne korzyści
Author photo
by dodać komentarz.
Krzysztof Buczyński

Krzysztof Buczyński

12.10.2017

Żółty CT17 można rozrobić 1 : 1 przed malowaniem i wszystko jest jak należy
4815

Kamil Hołub

13.02.2017

Polecam do gładzi. nie zostawia żółty plam
ADAM MEYER

ADAM MEYER

15.11.2016

W dziale wykonczenie wnetrz mam opisane co i jak
ADAM MEYER

ADAM MEYER

15.11.2016

Żółty ct17 nigdy nie był przeznaczony pod masy szpachlowe ceresit tylko in10
ADAM MEYER

ADAM MEYER

15.11.2016

A jesli chodzi o tapete to pod tapete tez musi byc po szpachlowane ale bez użycia farby podkładowej.wtedy uzyskujemy porzadany efekt.
ADAM MEYER

ADAM MEYER

15.11.2016

Jesli chodzi o szpachlowanie moje zdanie jest jedno TYLKO I WYŁĄCZNIE do szpachowania i gruntowanie tylko produkty z gamy CERESIT IN10,IN35,IN45,IN46 oraz biała farba podkładowa i dopiero farba nawierzchniowa.
ADAM MEYER

ADAM MEYER

15.11.2016

Dodam cos od siebie jestem wrecz przekonany ze jeden srodek gruntujacy do wszystkiego nigdy nie bedzie idealnym srodkiem przeznaczonym do wszystkich prac.Pofesjonalnie zajmujacy sie fachowiec pracami uzyje srodka typowo przeznaczonego do danych prac.

W ramach naszej strony stosujemy pliki cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. Możesz dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dla plików cookies. Zamknij